Soru Sormak İster Misin?

Yeni doğmuş yavru köpeğe hangi aşıları yapmak gerekiyor

Ahmet Turan

Administrator
Yönetici
Administrator
Mesajlar
16,212
Beğeniler
7
Puanları
38
Konbuyu başlatan #1
Yeni doğmuş bir yavru köpeğe hangi zamanda başlayarak aşı yapmak gerekiyor. Bir köpek için doğduğu andan itibaren hangi aşıları yapmak yada nasıl bir tablo çizmek gerekiyor. Bu aşıların hepsini yapmak için nerelere gitmek gerekiyor.

Yavru köpekler için aşı takvimi

Bu konuda bilgi olarak bana gerekli olan adımları verebilir misiniz?

Köpekler İçin Aşı Takvimi

Köpek Aşılama protokolümüz, AAHA(American Animal Hospital Association)‘nın aşı programı baz alınarak uygulanmaktadır.

Ana Aşılar
kopek asi takivimi.jpg
DHPP (Distemper, Hepatitis, Parvovirus, Parainfluenza) ve Rabies aşıları tüm köpekler için tavsiye edilmektedir.

DHPP (Karma)

- Yavrular için - 8, 12, 16 haftalık yaş

- Erişkinler için - 2 doz 3-4 hafta aralarla

- Son aşı tarihi baz alınarak 1. yıl tekrarı yapılır.

- Sonra her yıl aynı tarihte tekrarlanır.

Rabies ( Kuduz)

- İlk aşılama en erken 16. hafta dolduğunda ya da daha sonra uygulanır.!!!

- 1.yıl tekrarlanır.

- Sonra her yıl aynı tarihte tekrarlanır

NOT: Yurtdışında her 3 yılda bir tekrarlanması öngörülen bu aşılamalar, kuduz vakalarının halen sıklıkla görülmesi sebebiyle, yasa gereği ülkemizde her yıl yapılması mecburidir.

Ek Aşılar

- Leptospira, Bordatella, ve Lyme aşıları hayat şartları baz alınarak bazı köpeklere uygulanması tavsiye edilen aşılardır.

Leptospira ve/veya Lyme

- Vahşi yaşam şartlarında yaşayan veya bu bölgelere seyahat edecek olan köpeklere uygulanır.

- İlk seri aşılama: 2 doz 3-4 hafta aralıklarla (en erken 12 haftalık olduğunda uygulanmalıdır.)

- Sonra her yıl tekrarlanır

Bordatella

- Bir çok köpeğin yaşadığı bir ortama girecek ya da orada yaşayacak olan köpeklere yapılır. Örneğin köpek eğitim çiftlikleri ya da barınaklar…

- Her yıl tekrarlanır.

- İdeali çiftliğe ya da barınağa gitmeden en az 1 hafta önce uygulanmasıdır.

Köpek Aşı Programı

(Dog Vaccination Schedule)

YAVRU KÖPEK

YAŞ AŞI
5 ya da 6.hafta Parvovirus: Yavru köpeklerin parvo’ya maruz kalma riskleri çok yüksektir. Bazı veteriner hekimler bu aşılamayı köpek 5 haftalık olduğunda önermektedir. Biz kliniğimizde öncelikle iç ve dış parazit tedavisini uyguluyoruz, herhangi bir sağlık problemi olmadığına emin olduğumuzda ve köpek en az 6 haftalık olduğunda aşı programına başlıyoruz.
6 & 9 hafta Karma Aşı* leptospirosis olmaksızın.
Coronavirus: Bölgede corona virus söz konusu olduğunda.
12 hafta Rabies: Aşılama yasalara göre değişiklik göstermekle beraber ülkemiz yasalarına göre her yıl yapılması öngörülmüştür.
12 & 15 hafta Karma Aşı
Leptospirosis: Leptospirosis içeren karma aşı kombinasyonu uygulanır. Leptospirosis var olan bir bölgede yaşıyor ya da seyahat edecekse uygulanır.
Coronavirus: Bölgede corona virus söz konusu olduğunda.

Bordetella ve parainfluenza : Kennel cough için genellikle aşı takviminde son aşı olarak uygulamaktayız.

Lyme: Lyme hastalığının varolduğu bölgede yaşıyor ya da o bölgeye seyahat edecekse uygulanır. Rutin aşılama programımıza henüz girmemiştir.

ERİŞKİN KÖPEK

YAŞ AŞI TEKRARLARI
1 Yaş ve sonrası
Karma Aşı
Leptospirosis: leptospirosis hastalığının var olduğu bölgede yaşıyor yada seyahat edecekse uygulanır ki bu aşı karma aşılarla kombine olarak yapılmaktadır.
Coronavirus: Bölgede corona virus söz konusu olduğunda tekrarlanır.
Lyme: Lyme hastalığının varolduğu bölgede yaşıyor ya da o bölgeye seyahat edecekse uygulanır. Rutin aşılama programımıza henüz girmemiştir.

Rabies: Aşılama yasalara göre değişiklik göstermekle beraber ülkemiz yasalarına göre her yıl tekrarlanması öngörülmüştür.

Bordetella ve parainfluenza: Köpeklerde görülen kennel cough hastalığına karşı tam bir koruma sağlamak için bu aşılamayı yapmaktayız. Genellikle çiftliklere ve barınaklara gidecek olan köğekler için mutlaka uygulanmalı ve her yıl tekrarları yapılmalıdır.

Tüm bu aşılamalar petiniz tamamen sağlıklı ise yapılmalı ve mutlaka aşılamalar arasındaki zaman istenen aralıklarda olmalıdır. Petiniz iç ve dış parazitlerden tamamen arındırılmış olmalı, gerekirse gaita kontrolü ile gerekirse düzenli kontroller yapılmalıdır. Kedinin genel durumu normal, iştahı iyi olmalı, ateşi, göz ve burun akıntısı olmamalı, ishal ya da kusma görülmemeli, genel sağlık muayenesi yapılmadan kesinlikle aşılama yapılmamalıdır. Kuduz aşısı ve lösemi aşısı kedi 3 aylık olmadan kesinlikle uygulanmamalıdır. Kedi ve köpeklerde aşı uygulama bölgeleri aşıya göre değişiklik göstermektedir. Aşı uygulama zamanı ve yerine kesinlikle uyulmalıdır.
İmmunsupresyon tedavisi gören kedi ve köpeklere aşılama yapılmamalıdır. Uzun dönemli kortizon kullanımı bağışıklık sistemini etkileyeceği için aşılama zamanı bu tedaviye göre ayarlanmalıdır.
Tüm aşılamalar eksiksiz yapıldığı halde kedi ve köpeklerin yine de hasta olabilecekleri unutulmamalıdır. Hiç bir aşı % 100 koruma sağlamaz,bağışıklık maternal antikorlara da bağlıdır ve bu yüzden anne sütü almak yeterli kolostrum almak bağışıklık sisteminin gelişimi için son derece önemlidir.Kedi ve köpeklerin en az 2 ay anne sütü almalarına dikkat etmeli erken anneden ayırmamalıyız.

Referanslar ve Kaynaklar

Ford, R.B. Feline Vaccination Guidelines. In Bonagura, JD; Twedt, JD (eds.) Current Veterinary Therapy XIV. W.B. Saunders Co. Philadelphia, PA; 2008; 1275-1278.

Greene, CE; Schultz, RD. Immunoprophylaxis. In Greene, CE (eds.) Infectious Diseases of the Dog and Cat, ed 3. W.B. Saunders Co. St. Louis, 2006; 1069.

Klingborg, DJ; Hustead, DR; Curry-Galvin, EA; Gumley, NR; Henry, SC; Bain, FT; et al. AVMA Council on Biologic and Therapeutic Agents' report on cat and dog vaccines. Journal of the American Veterinary Medical Association. November 15, 2002 (Volume 221, No. 10); 1401-1407.

Levy, J; Crawford, C; Hartmann, K; Hofman-Lehmann, R; Little, S; Sundahl, E; Thayer, V. 2008 American Association of Feline Practitioners' feline retrovirus management guidelines. Journal of Feline Medicine and Surgery. 2008; 10:300-316.

Richards, JR et al. The 2006 American Association of Feline Practitioners Feline Advisory Panel Report, Journal of the American Veterinary Associaiton, 2006; 229(9):1405.

Al-Sarraf, R. Update on feline vaccine-associated fibrosarcomas. Veterinary Medicine. 1998;729-35.

American Association of Feline Practitioners/Academy of Feline Medicine. Recommendations for Feline Leukemia Virus Testing. The Compendium on Continuing Education for the Practicing Veterinarian. 1997;1105-7.

Bell, FW. Recommendations for FeLV- and FIV-positive cats with cancer. In August, JR (ed.) Consultations in Feline Internal Medicine. W.B. Saunders Co. Philadelphia, PA; 1997;572-8.

Bergman, PJ; Couto, CG; Hendrick, MJ; Macy, DW; Richards, JR; Starr, RM (contributors). Vaccine-associated feline sarcoma symposium. Sponsored by the Vaccine-Associated Feline Sarcoma Task Force and the Arm & Hammer Division of Church & Swight Co., Inc. July 25, 1998.

Brakeman, L (ed.) Researchers suspect genetic cause for vaccine site sarcomas. dvm 1998; July 1, 41-45.

Cole, R. Rethinking canine vaccinations. Veterinary Forum; 1998 Jan;52-7.

Greene, CE. Immunoprophylaxis and immunotherapy. In Greene, CE (ed.) Infectious Diseases of the Dog and Cat. W.B. Saunders Co. Philadelphia, PA; 1998;717-750.

Jarrett, O. Development of vaccines against feline leukemia virus. In Kirk, RW; Bonagura, JD (eds.) Current Veterinary Therapy XI. W.B. Saunders Co. Philadelphia, PA; 1992;457-60.

Klingborg, DJ; Hustead, DR; Curry-Galvin, EA; Gumley, NR; Henry, SC; Bain, FT; et al. AVMA Council on Biologic and Therapeutic Agents' report on cat and dog vaccines. Journal of the American Veterinary Medical Association. November 15, 2002 (Volume 221, No. 10); 1401-1407.

Pfizer Animal Health. Duration of immunity in companion animals after natural infection and vaccination. Pfizer Animal Health; June 30, 1998.

Roitt, I; Brostoff, J; Male, D. Immunology. CV Mosby Company. St. Louis, MO; 1985.

Rosen, DK. Feline infectious diseases and rational vaccine protocols for immunization. Presented at the Wisconsin Veterinary Medical Association Convention. October 10, 1998.

Schultz, RD. Current and future canine and feline vaccination programs. Veterinary Medicine. 1998;233-253.

Tizard, I; Yawei, N. Use of serologic testing to assess immune status of companion animals. Journal of the American Veterinary Medical Association. 1998;213;54-60.

Veterinary Learning Systems. Recombinant vaccine technology. Supplement to The Compendium on Continuing Education for the Practicing Veterinarian. 1997;19(2).

Veterinary Learning Systems. Vaccine technology in the 21st century. Supplement to The Compendium on Continuing Education for the Practicing Veterinarian. 1998;20(8c).
 
Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor Bağlantılar

Benzer konular