Soru Sormak İster Misin?

Mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır?

Ahmet Turan

Administrator
Yönetici
Administrator
Mesajlar
16,227
Beğeniler
7
Puanları
38
Konbuyu başlatan #1
Mesleki yeterlilik belgesi için gerekli evraklar nelerdir?
Mesleki yeterlilik belgesi nasıl alır?
Mesleki yeterlilik belgesi 2017

gibi sorularınızın cevaplarını kaynak göstererek doğru bilgiler ışığında sunacağız. Öncelikle hangi meslek guruplarının sertifika alması gerektiğini bir önce ki konumuz da anlatmıştık. Şimdi sizlere Mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır alma koşulları nelerdir?

Bunları aktaracağız.

Bu olayda yine kurslar ve belli kuruluşların kucağına oturtularak yapılacak. Allah yardımcınız olsun. Resmi web sitesinde hangi kurumların yetki sahibi olduğu verilmiştir.


Sınav ve belgelendirme sürecinin tamamı yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yürütülüyor, bireyler sınav başvurularını belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına yapacak. Daha sonra teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan adaya MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı veriliyor.


İŞÇİNİN CEBİNDEN PARA ÇIKMAYACAK


Mesleki Yeterlilik Belgesi alacak işçinin cebinden para çıkmayacak. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine ilişkin sınav ve belgelendirme masrafları devlet tarafından karşılanacak.


Avrupa Birliğinden alınan hibe fonları ile bugüne kadar 64 bin 200 kişinin yaklaşık 38 milyon TL tutarındaki sınav ve belge ücreti iadesi İşsizlik Sigortası Fonundan karşılandı.


Mesleki yeterlilik ve belgelendirme sisteminin tam anlamıyla oturması halinde, hem işgücü piyasasında arz-talep uyumu artacak hem de iş kazalarında ciddi bir gerileme sağlanacak.

[IMG]http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2016/12/23/fft16_mf8224165.Jpeg[/IMG]
 
Sponsorlu Bağlantılar