Soru Sormak İster Misin?

Atatürk'ün Çocukluk hayatıyla ilgili anıları - Atatürk'ün çocukluk anıları ( Kısa )

Bülent Kutlu

Webilgi.com Üye
Mesajlar
1,115
Beğeniler
6
Puanları
38
Konbuyu başlatan #1
Atatürkün çocuk yıllarında yaşamış olduğu anıları. Sizler için kısa olan anıları seçip derledik. umarız yardımcı olacaktır. Atatürkün çocukluğuyla ilgili kısa anıları

[IMG]http://www.haber1.com/resimler/galeri/ataturkun_hic_gorulmemis_fotograflari.jpeg[/IMG]

Silahla oynarken tabanca patladı


Makbule Hanım Ağabeyi Atatürk'ün bir insan olarak çeşitli yönlerini de içtenlikle anlatır. Ağabeyinin çocukluk yıllarına dair pek çok anekdotu dile getirir. Makbule Hanım ağabeyinin çocukluk yıllarında her çeşit oyuncağa, özellikle de silaha düşkün olduğunu belirterek, daha o yıllarda askerliğe sempati duyduğunu dile getirir. Ne var ki Atatürk'ün silahla oynaması az kalsın bir felakete yol açacaktır. Atatürk, elindeki eski bir silahı temizlemesine yardım etmesi için kız kardeşini yanına çağırır. İşte o anı Makbule Hanım şöyle anlatır: "Karşısına geçtim. O elindeki lüferi temizlemeye başladı. Ne yaptı nasıl etti, bilmiyorum. Birden korkunç bir ses duydum. Annem korku ve heyecan içinde: 'Eyvah ! Kardeşini öldürdün Mustafa' dedi. Ben ise 'Ağabeyim öldü' diye ağlıyordum. Tabancanın dumanı kalkınca baktık ki ikimiz de sağız".
 
Sponsorlu Bağlantılar

Bülent Kutlu

Webilgi.com Üye
Mesajlar
1,115
Beğeniler
6
Puanları
38
Konbuyu başlatan #2
[IMG]http://www.narsanat.com/wp-content/uploads/2011/11/atat%C3%BCrk1.jpg[/IMG]

Fareden çok korkardı


Ağabeyi Mustafa Kemal'in köy türkülerini dilinden düşürmediğini, sanata ve sanatçılara karşı büyük saygı duyduğunu ifade eden Makbule Hanım'ın anlattığına göre çocuk Mustafa Kemal en çok fareden korkarmış. Anne Makbule Hanım ise küçük Mustafa Kemal'i "Sen asker olacaksın! Asker korkar mı hiç?" diyerek teskin edermiş.
 

Bülent Kutlu

Webilgi.com Üye
Mesajlar
1,115
Beğeniler
6
Puanları
38
Konbuyu başlatan #3
[IMG]http://www.narsanat.com/wp-content/uploads/2011/11/atat%C3%BCrk1.jpg[/IMG]

Atatürk’ün çocukluğu ile ilgili bir anı
Ağabeyi Mustafa Kemal’in köy türkülerini dilinden düşürmediğini, sanata ve sanatçılara karşı büyük saygı duyduğunu ifade eden Makbule Hanım’ın anlattığına göre çocuk Mustafa Kemal en çok fareden korkarmış.
Anne Zübeyde Hanım ise küçük Mustafa Kemal’i “Sen asker olacaksın! Asker korkar mı hiç?” diyerek teskin edermiş.
 

Sponsor Bağlantılar