Soru Sormak İster Misin?

Açık İlköğretim ( Açık Ortaokul ) sınavlarında geçmek için gereken kredi

Ahmet Turan

Administrator
Yönetici
Administrator
Mesajlar
16,227
Beğeniler
7
Puanları
38
Konbuyu başlatan #1
Açık İlköğretim yada açık ortaokul sınavlarında ders yada sınıf geçmek için gereken kredi notu nedir?

Arkadaşlar bu sorunun yanıtını sizlere resmi gazete yayımlanan kanunla vereceğiz Detay bilgi ve Açık ilköğretim'de geçmenin şartları ve sınav sisteminde puanlama ilgili bütün detayları göreceksiniz. Takıldığınız noktalarda bize yazın yada sizlere en yakın Halk Eğitim Merkezlerine başvurun.

Açık İlköğretim Okulu'nun ( Açık Ortaokul ) yönetmeliği 16.03.2009 Tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.


Yeni yönetmelik gereği bir öğretim yılında 3 dönem sınavı yapılmaktadır. Öğrenciler bu dönem sınavlarında başarılı olarak sınıf geçme şartlarını yerine getirmesi durumunda 1 yılda ilköğretimlerini bitirebileceklerdir. Açık ilköğretim Okulu'nda bir öğretim yılında I.Dönem, II.Dönem ve III.Dönem sınavı olmak üzere üç ayrı sınav yapılmaktadır. Her dönem sınavında alınan puan o döneme ait "Yıl Sonu Başarı Puanı" olarak hesaplanır.
Dönem sonunda öğrenci iki şekilde sınıf geçer veya mezun olur;

Doğrudan Geçme
Yıl Sonu Başarı Puanına göre
Ortalama İle Geçme


Doğrudan Geçme:
Dönem sınavlarında bulunduğu sınıfa ait bütün derslerden başarılı olan öğrenciler bir üst sınıfa geçmeye veya mezun olmaya hak kazanırlar.
Ortalama İle Geçme:
Türkçe dersinden başarılı olmak şartıyla en fazla iki dersten başarısız olduğu halde, derslerin yıl sonu başarı puanlarının ortalaması en az 50,00 olanlar doğrudan bir üst sınıfa geçerler veya mezun olurlar. Yıl sonu başarı puanlarının ortalaması 50,00 veya yukarı olan öğrencilerin başarısız olduğu en fazla iki ders "Ortalama ile Geçti" sayılır. Ortalama işleminden yararlanmak için derslerin sınavlarına Açık İlköğretim Okulu'nda en az bir kez katılmış olmak gerekir.
Sorumlu Olarak Geçme Kaldırıldı:
Yeni Yönetmelik gereği sorumlu geçme uygulaması kaldırılmıştır. Bir sınıfta herhangi bir dersten başarısız olan öğrenci üst sınıftan ders seçme hakkına sahiptir. Üst sınıftan seçtiği derslerden başarılı olsa bile alt sınıftaki başarısız aynı ders, başarılmak zorundadır.
 
Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor Bağlantılar