Amacı olmayan gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez sözünün kompozisyonu aşağıda sizlere sunulmuştur.
Yapılacak bir işi fazlaca etrafa yaymadan en yakınlarla fikri birlikteliği sağlayıp adımları ona göre atmalıdır. Etrafta olumsuz fikir vermeye hazır yüzlerce insan bulmak çok zor olmamaktadır. Bunların kuru bir kalabalık olduğunu dikkate alarak adımlar atılmalıdır. Tabiî ki atılacak adımlar sonuçta seni nere götüreceğini bilmek adım atmaya başlamadan önce kurgulanmış olması başarıya giden yaşam yolunda en önemli başlangıçtır.

Konuyla ilgili sıkça bahsedilen bir hikaye vardır: Bir grup kurbağa bir elektrik direğine tırmanma yarışı düzenliyorlardı.Seyircilerden bir başka kurbağa grubu start veriyor ve yarış başlar.Yarışla birlikte seyircilerin yüksek sesli yorumları da...!
''bu güne kadar bu direğe tırmanan olmadı ki.''
''bunu başarmak zor''
''geçen sefer 5 kurbağa düşüp ölmüştü''
''yaaaa... Biri de tam kafalama çakılmıştı hem''
''evet evet hatırlıyorum dört tanesi de elektriğe kapılmıştı zavallıların''
''bak şimdi kayacak elleri''
''şuna bak ayağı takıldı tele''
''yok bu iş olmaz ya bırakırlar ya ölürler bunlar''
''çok yüksek düştüler mi pestil gibi…''
''omurgalılardanız ama bir düşerlerse omurga falan kalmaz''

Bir süre sonra yarışmacılar ya düşerek ya yaralanarak veya korkarak birer birer bırakırlar yarışı.
Fakat içlerinden bir tanesi elektrik direğinin en tepesine kadar ulaşır ve sağ salim geri döner.
Döndüğünde birde bakarlar ki bu başarılı kurbağa SAĞIRMIŞ...
Sonuç olarak şunu bilmek gerekir ki dünyadaki bulunuşumuzun bir amacı bir hedefi olduğu konusunda hemen hemen bütün insanlığın fikir birlikteliği vardır. Mutlaka hedef olmalı bu yolda ilerlemelidir. Montaigne ne güzel ifade etmiştir:‘’ hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez’’ Hedef olmalı olmasına fakat sağır kurbağanın yaptığı gibi dış baskılara ve olumsuz söylemlere kulak tıkamak veya duymazdan gelmekte çok önemlidir. Atalarımız bunlar için ne güzel ifade kullanmıştır: “Yılan kendi eğrisini bilmez. Deveye ‘boynun eğri’ der.” Maalesef kendi eğrisini görmeyen kişilere verilecek cevabımız hedeflerimize ulaştığımızda mutluluğumuzu onlarla paylaşmak olmalıdır.