+ Cevap Yaz + Yeni Konu aç
 1. Maddenin görülebilir özellikleri 4 sınıf Dersi

  Boşlukta yer kaplayan ve kütlesi olan varlıklara madde denir. Kapı,masa,sandalye ve pencere gibi eşyalar; tahta,demir,cam ve plastik gibi maddelerden yapılmışlardır.
  Su,buz ve su buharını renkleri yönünden inceleyelim. İnceleme sonunda suyun renksiz,buzun beyaz,su buharının sis renginde olduğunu görürüz. Aslında bu üç madde aynı maddenin üç farlı halidir.
  Farklı bitkilerden hatta aynı bitkiden alınmış yaprakların renklerini karşılaştıralım. Bazı yaprakların açık yeşil bazılarının koyu yeşil olduğunu görürüz. O halde aynı maddeler farklı renklerde olabilir.
  Isınma,ıslanma (nemlenme),kuruma gibi etkilerle maddelerin renkleri değişebilir.
  Maddeler renklerine,renk tonlarının parlaklık ve matlıklarına göre birbirlerinden ayırt edilebilirler.
  Pencere camından dışarıya bakalım. Karşımızdaki evleri,ağaçları,taşları ve öteki cisimleri net görürüz. Aynı cisimlere buzlu camdan baktığımızda cisimleri puslu ya da gölge gibi görürüz.
  Cam gibi ışığı iyi geçiren maddelere saydam maddeler denir. Buzlu cam gibi ışığı az geçiren maddelere yarı saydam maddeler denir. Tahta gibi ışığı geçirmeyen maddelere opak maddeler denir.
  Açık havadaki cisimler, sisli havadaki cisimlerden daha iyi görülür. Çünkü saydam maddeler yoğunlaştıkça saydamlıkları azalır.
  Bazı maddeleri kokularından tanıyabiliriz. Bildiğiniz gibi kolonya, parfüm,tüp gaz ve benzin gibi maddeler kokularından kolayca tanınır. Un, şeker,tuz gibi maddelerin ise ayırt edici kokuları yoktur.
  Bazı maddeler ise tatlarına bakılarak tanınabilir. Limon gibi bazı maddeler ekşi, şeker gibi bazı maddeler tatlı,yemek tuzu ise tuzludur.
  Bazı maddeleri ise dokunarak tanırız. Taş,tahta;demir;cam gibi maddeler serttir. Pamuk, yün, sünger, macun gibi maddeler yumuşaktır.
  Maddelere elimizi sürterek düzgün ya da pürüzlü olduklarını anlarız. Pencere camı, masa ve sıranın üzeri düzgündür. Taş, ağaç, duvar yüzeyleri pürüzlüdür.
  Hareket ettirilen maddelerin çıkardığı seslerle de onları tanıyabiliriz.
  Bir maddenin yalnız sertliği, yumuşaklığı, saydamlığı, parlaklığı ya da matlığı onu diğerlerinden ayırt etmemizi sağlamaz. Maddelerin görülen ya da hissedilen özellikleri onları tanımamıza yardım eder. Ancak tek başlarına maddeleri öteki maddelerden ayırt etmemize yetmez.  Konuyla alakalı paylaşımlar
  Maddenin görülebilir özellikleri kısa bilgili
  Maddenin görülebilir özellikleri kısa bilgili Boşlukta yer kaplayan ve kütlesi olan varlıklara madde denir. Kapı,masa,sandalye ve pencere gibi eşyalar; tahta,demir,cam ve plastik gibi maddelerden...
  9.sınıf Dil Anlatım Dersi ve Türk Edebiyatı Yıllık
  9.sınıf Dil Anlatım Dersi ve Türk Edebiyatı Yıllık 9.sınıf Dil Anlatım Dersi ve Türk Edebiyatı Yıllık
  9.10.11.12.sınıf Kimya Dersi Yıllık Planları indir
  9.10.11.12.sınıf Kimya Dersi Yıllık Planları indir 2010-2011 9.10.11.12.sınıf Kimya Dersi Yıllık Planları İçin Tıklayınız.
  SBS Dersleri - Maddenin Yapısı ve Özellikleri vide
  SBS Dersleri - Maddenin Yapısı ve Özellikleri vide SBS Dersleri - Maddenin Yapısı ve Özellikleri videolu Anlatım OKS_Kimya_1.mpg
  Dil ve anlatım dersi panel ve özellikleri - 10.sın
  Dil ve anlatım dersi panel ve özellikleri - 10.sın Dil ve anlatım dersi panel ve özellikleri - 10.sınıflar Dil Ve Anlatım Dersi Konu dil ve anlatım dersi panel ve özellikleri 10.SINIFLAR DİL VE...

 2. Son Videolar

 3. maddenin görülebilir özellikleri


Maddenin görülebilir özellikleri 4 sınıf Dersi Yer İstanbul , 34, TR incelenme 29241 kişi oylama: 4.5 / 5

Powered by vBulletin™Copyright © 2018 vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

Yukarı Fırlat

29241
İzlenme