• YGS sınavına nasıl hazırlanmalısınız? ( 10 Önemli Uyarı )

   YGS sınavına girecek adayların çok önemli olan hatırlatmalarda bulunacağız. Sınav öncesi hazırlık nasıl yapılmalıdır?.
   Değerli arkadaşlar sınavlara kısa bir süre kaldığında bir çok kimse çalışmayı bırakır ve kendince rahatlayarak sınava hazırlandığını zanneder. Tabi bu süreçte 3 yada 4 aylık bir çalışmanın bir anda bırakılması rahatlamak yerine tam tersi etkileri bırakmaktadır. bu nedenle sizlere sunacağımız bu önemli uyarıları dikkate alın.


   1. Çalışmalarınızı sınavdan günler önce bırakıp sınavın psikolojik ağırlığını daha da arttırmayınız. Son güne kadar rutin çalışmalarınızı devam ettiriniz.
   2. Bugüne kadar izlediğiniz sınav anına ait stratejilerinizi, örneğin hangi test türünden başlayacağınızı, optik formu işaretleme yöntemlerinizi, kullandığınız kalem ve silgi çeşitlerinizi… vb. değiştirmeyiniz.
   3. Sınavdan bir gün önce çok geç kalkmamaya özen gösteriniz ve o hafta boyunca uyku düzeninizi değiştir meyiniz.
   4. Sınavdan önce ruh ve beden sağlığınıza dikkat ediniz, sınavdan önceki günlerde bedeninizi aşırı yoracak aktivitelerden kaçınınız.
   5. Beslenme düzeninizi ve alışkanlıklarınızı değiştirmeyiniz; sınavdan bir gün önce ya da sınav günü daha önce hiç denemediğiniz gıdaları tatmamaya ve aşırılıklardan uzak durmaya gayret ediniz.
   6. Sınava gireceğiniz okul binasını ve sıranızı sınavdan önce mutlaka görünüz, uygunsuz bir koşul varsa değişiklik talep ediniz; hatta müsaade alabilirseniz, çözeceğiniz son deneme sınavını, sınava gireceğiniz yerde uygulayınız.
   7. Sınav anında yanınızda bulunduracağınız yedek kalem, silgi, kimlik ve sınav evraklarınızı, özellikle su şişenizi, dökülme ihtimalini düşünerek, sıranızın üstünde değil oturduğunuz yerde muhafaza ediniz.
   8. Sınav anında çeldiricileri kuvvetli zor soruları çözmek için dakikalarınızı harcamayınız. ÖSYM’nin ölçme değerlendirme sistemine göre her test türünde %20 ‘çok zor’, %20 ‘çok kolay’ ve %60 ‘normal’ denebilecek sorular bulunmaktadır. Önce ‘normal’ ve ‘çok kolay’ diye nitelendirilen %80 oranındaki soruları doğru yanıtlamaya gayret ediniz.
   9. Her soruyu bağımsız bir soru olarak değerlendiriniz, bir sorunun çözümüyle uğraşırken, önceki sorulara verdiğiniz cevapları aklınıza getirerek düşüncelerinizin yönlendirilmesine müsaade etmeyiniz.
   10. Sınav anında sınav sonrasını düşünmemeye gayret ediniz. Sınavda alacağınız puanınızı, sıralamanızı ve ailenize ya da arkadaşlarınıza diyeceklerinizi düşünmeden size tanınan süreyi sonuna kadar işlevsel kullanınız.

   Kapadokya Meslek Yüksekokulu Rehberlik ve Psikolojik Danışma Birimi Başkanı ve Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlisi S.Taylan Kapucu, YGS öncesi ve YGS anına ilişkin 10 kritik uyarı
   aziz5521 bunu beğendi.
   Yorum 1 Yorum
   1. aziz5521 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aziz5521 -
    mukemmel teşekukurler kardeş

   Yorum Yorum Bırak

   135çş1978or2548 Kırmızı alandaki rakamları alttaki alana girin

   Untitled Document

        Powered by vBulletin™Copyright © 2018 vBulletin Solutions, Inc.
        Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

        Yukarı Fırlat